Artykuł Dodaj artykuł

Jak wybrać grubościówkę do drewna?

Obróbka drewna w zakładzie stolarskim odbywa się przy pomocy specjalistycznych maszyn. Umożliwiają one wykonywanie konkretnych prac, począwszy od nadawania elementom określonego formatu, przez ich szlifowanie i polerowanie, po wiercenie otworów czy wycinanie wgłębień.

Jak wybrać grubościówkę do drewna?

Obróbka drewna w zakładzie stolarskim odbywa się przy pomocy specjalistycznych maszyn. Umożliwiają one wykonywanie konkretnych prac, począwszy od nadawania elementom określonego formatu, przez ich szlifowanie i polerowanie, po wiercenie otworów czy wycinanie wgłębień.

Jedną z podstawowych maszyn stolarskich, niezbędnych w każdym warsztacie, jest grubościówka. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i jaki model będzie najlepszy?

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając grubościówkę?

Grubościówka – inaczej grubiarka lub strugarka – jest maszyną odpowiedzialną za wstępną obróbkę drewna. Jej zadaniem jest zbieranie cienkich warstw materiału, aż do uzyskania pożądanego wymiaru. Jednocześnie powierzchni jest nadawana pożądana gładkość.

Urządzenie jest wyposażone w system noży, które skrawają drewno tylko z jednej strony elementu. Są przystosowane do obróbki każdego jego rodzaju, bez względu na stopień twardości czy wilgotności.

Uniwersalność tego typu maszyn nie oznacza jednak, że są identyczne. Producenci oferują grubościówki o różnych parametrach, które są istotne przy wyborze modelu.

Inną maszynę należy wybrać do profesjonalnej stolarni, a inną do warsztatu majsterkowicza. Jaką grubościówkę kupić? Wśród parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze, wymienia się:

  • moc silnika – decyduje między innymi o wydajności pracy maszyny, a im jest większa, tym dłużej, szybciej i efektywniej może pracować. W dużych stolarniach sprawdzają się grubościówki z silnikiem o mocy od 5,5 do 7,7 kW. Do warsztatu można wybrać nieco słabszą maszynę,
  • liczbę i typ noży – ostrza mogą być zwykłe, wielokrotnego użytku z możliwością ostrzenia lub jednorazowe. Konstrukcja grubościówki może też zawierać wałek spiralny z czterostronnymi ostrzami,
  • prędkość obrotową wałka – jest ona mniejsza w maszynach stołowych (5-7 tys. obr./min) i odpowiada za czas obróbki jednego elementu,
  • maksymalną wysokość i szerokość strugania – wskazuje, jak duży kawałek drewna można umieścić w maszynie. W profesjonalnych stolarniach są zalecane modele o minimalnych parametrach 50 cm (szerokość) i 30 cm (wysokość),
  • prędkość posuwu – często do wyboru jest kilka opcji w jednej maszynie,
  • wagę i poziom hałasu.

Zastanawiając się, jaką grubościówkę kupić, warto też uwzględnić sprzęt używany. Z pewnością jest on znacznie tańszy od nowego, a jakość jego pracy nie odbiega od maszyn prosto od producenta. Zakup w pewnym źródle, do którego zalicza się EMI, gwarantuje, że urządzenie jest po przeglądzie serwisowym, w pełni sprawne technicznie.

Grubościówki, które warto wybrać w 2023

Wybór odpowiedniej grubościówki do stolarni jest bardzo ważny i decyduje o wydajności oraz możliwościach technicznych zakładu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na maszyny używane, które znajdują się w ofercie EMI. Oto trzy modele polecane w 2023 roku.

Grubościówka SCM S63t

Model S63t pochodzi od włoskiego producenta i jest przeznaczony do stolarni, w których każdego dnia obrabia się wiele elementów. Masowa produkcja jest możliwa, dzięki potężnemu silnikowi o mocy 11 kW.

Maszyna została wyposażona w cztery jednorazowe noże tersa, umieszczone na wale. Szerokość robocza pozwala na obróbkę elementów do 630 mm. Wśród istotnych i bardzo przydatnych funkcji można wymienić elektryczną regulację stołu, płynną regulację prędkości posuwu oraz regulację siły docisku materiału do transportera. Grubościówka waży 1180 kg.

Jak wybrać grubościówkę do drewna?

Grubościówka SCHNEIDER

Konstrukcja grubościówki SCHNEIDER wyróżnia się dużą stabilnością i niewielkimi rozmiarami. Dlatego maszyna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na małej przestrzeni trzeba zmieścić zróżnicowane wyposażenie.

Model ma silnik o mocy 5,5 kW, który stanowi minimum w dużych stolarniach. Pomimo to, szerokość robocza 630 mm i długość 250 mm pozwalają na obróbkę sporych elementów. Maszyna ma czteronożowy wał, dwa biegi posuwu oraz rolki zamontowane na blacie.

Jak wybrać grubościówkę do drewna?

Grubościówka FELDER D951

FELDER D951 jest trzecią z proponowanych maszyn, o połowę lżejszą od modelu SCM S63t. Została jednak wyposażona we wszystkie przydatne funkcje, takie jak elektryczna regulacja stołu czy płynna regulacja prędkości posuwu.

Przy szerokości roboczej 510 mm za obróbkę odpowiada sześcionożowy spiralny wał. Moc silnika głównego z hamulcem wynosi 7,35 kW, prędkość posuwu – 4-16 m/min, a wysokość robocza – do 250 mm.

Jak wybrać grubościówkę do drewna?

Artykuł reklamowy


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.