Artykuł Dodaj artykuł

Podłoga opalana żywym ogniem

Połączenie ognia i drewna budzi naturalny sprzeciw. Zgadza się - jednak nie w przypadku techniki znanej już w starożytnej Japonii. Mowa o Shou Sugi Ban – czyli obróbce termicznej drewnianych desek. Drewno uzyskane właśnie tą technika zyskuje coraz większą popularność wśród projektantów i inwestorów.

Podłoga opalana żywym ogniem

Połączenie ognia i drewna budzi naturalny sprzeciw. Zgadza się - jednak nie w przypadku techniki znanej już w starożytnej Japonii. Mowa o Shou Sugi Ban – czyli obróbce termicznej drewnianych desek. Drewno uzyskane właśnie tą technika zyskuje coraz większą popularność wśród projektantów i inwestorów.

Shou Sugi Ban to japońska metoda opalania drewna znana od ponad 700 lat.  Od wieków taka technika impregnacji drewna jest niezwykle popularna, a sam proces polega na całkowicie kontrolowanym użyciu ognia.  W trakcie opalania dochodzi do spalania się celulozy, która stanowi główną pożywkę dla owadów czy też grzybów. Jej usunięcie zapewnia bark możliwości pojawienia się nieproszonych gości na naszej podłodze.

Pierwsze wzmianki o wspomnianej technice Shou Sugi Ban pojawiły się pośród japońskich rzemieślników. Niestety cały zapał został przygaszony przez dużo popularniejszy plaski i ceramikę. Deski opalane wróciły do łask mniej więcej w 2000 roku. Jakiś czas później zagościły w Polsce.

Kontrolowany proces opalania

Jak łatwo się domyślić, proces opalania drewna ogniem nie jest...łatwy i szybki. Są to działania czasochłonne, ale efekty warte włożonej pracy. Wszystko rozpoczyna kontrolowanym zwęglaniem desek. Proces ten realizowany jest przy pomocy lampy lutowniczej lub palnika do topienia lodu.  - Drewno opalane jest to momentu powstania czarnej sadzy, którą następnie płucze się wodą oraz przeciera drucianą szczotką. Kolejno drewno zabezpieczane jest olejem - wyjaśnia Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket. Do zabezpieczania używa się oleju woskowego wzbogaconego o związki krzemu (płynne szkło). Preparat tworzy na powierzchni podłóg warstwę przypominającą glazurę: chroni je i zabezpiecza przed uszkodzeniami. Substancja ułatwia także bieżącą pielęgnację i okresową konserwację podłóg.

Warto wspomnieć, że technika opalania przynosi szereg korzyści dla drewna. Opalane deski są odporne na wilgoć, wodę ogień oraz gnicie i insekty. Może się także wydawać, że tak potraktowane drewno stanie się kruche i słabe. Nic bardziej mylnego. W tym kontrolowanym procesie dochodzi do wzmocnienia surowca dzięki czemu, stanie się bardziej wytrzymały. Zdaniem wielu cedr jest najlepszym materiałem do tej techniki, lecz z równie dużym powodzeniem wykorzystuje się rodzimy dąb, sosnę czy drewno klonowe.

Kolor także kontrolowany

Nie tylko zabezpieczanie dębowych desek odbywa się w tak wyjątkowy sposób. Jak powszechnie wiadomo drewno jest materiałem podatnym na warunki panujące w otoczeniu. Dlatego też z biegiem lat obserwujemy jego przebarwienie. Deski ciemnieją bądź stają się o kilka tonów jaśniejsze - W ofercie marki Chapel Parket znajdują się takie odcienie dębu, które uzyskać można jedynie poprzez patynowanie. Drewno, z którego powstają patynowane podłogi jest poddawane nasączaniu specjalnymi substancjami. Czynność ta inicjuje bardzo intensywną reakcję chemiczną z garbnikami, która zachodzi na powierzchni materiału i zmienia jego barwę – wyjaśnia P. Bekas.

Dzięki tej metodzie można uzyskać niepowtarzalny, a jednocześnie wyjątkowo trwały kolor. Nie ma innego, równie efektywnego sposobu patynowania desek; takiego rezultatu nie da żadna bejca. Proces technologiczny patynowania jest rozłożony w czasie. Zanim deski podłogowe osiągną oczekiwany kolor, musi minąć od 4 do 6 miesięcy. Jak widać na wyjątkowość drewnianych podłóg składa się wiele ważnych i niejednokrotnie budzących sprzeciw czynników. Wszystko to jednak sprawia, że dębowy parkiet służy latami oraz jest trwały i efektowny. 

Artykuł reklamowy

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.