Artykuł Dodaj artykuł

Klej do drewna - który będzie najlepszy?

Jeśli chcesz łatwo i estetycznie połączyć drewniane elementy, postaw na klej stolarski.

Jeśli chcesz łatwo i estetycznie połączyć drewniane elementy, postaw na klej stolarski. Stosowanie go nie wymaga dodatkowych narzędzi, takich jak wiertarka, wkrętarka czy młotek, tworzy mocne i odporne na wilgoć spoiwo i można go używać także na dużych powierzchniach i w połączeniu z różnymi materiałami. Podpowiadamy, jaki klej stolarski będzie najlepszy.

Klej do drewna - który będzie najlepszy?

Kleje do drewna różnią się w zależności od sposobu zastosowania i poziomu utrwalenia spoiwa. Dzielimy je na trzy podstawowe typy:

Kleje wikolowe (polioctanowe) – są najbardziej uniwersalne, pozwalają łączyć ze sobą drewno o rożnej twardości czy strukturze i nadają się do materiałów drewnopochodnych, takich jak sklejka czy płyty wiórowe. Klej stolarski typu wikol zapewnia także estetyczny efekt klejenia – spoina, którą tworzy, po upływie doby staje się przezroczysta. Przy zakupie zwróć uwagę na poziom odporności na wilgoć, co ma znaczenie w kontekście typu drewna, jaki zamierzasz skleić. W pełni wodoodporne są jedynie kleje stolarskie wikolowe typu D4 oraz D3 połączone z utwardzaczem. Z ich pomocą można więc kleić drewno znajdujące się na zewnątrz i narażone na działalnie czynników zewnętrznych. Klej D3 bez utwardzacza również sprawdzi się na zewnątrz, ale w miejscu osłoniętym, nie mającym bezpośredniego kontaktu z wodą. Kleje wikolowe typu D2 mogą mieś jedynie okazyjny kontakt z wodą, natomiast typu D1 nie są odporne na wilgoć i jako takie nadają się wyłącznie do użytku wewnętrznego.

Kleje polimerowe (poliuretanowe) – tworzą bardzo trwałe spoiny, odporne nie tylko na wilgoć, ale także intensywne użytkowanie, dlatego z ich pomocą kleić można na przykład schody. Klej polimerowy można stosować na zewnątrz, ale w miejscach zacienionych, ponieważ działalnie promieni ultrafioletowych osłabia jego właściwości. Do produktów tego rodzaju zaliczają się kleje do drewna Beston, dzięki którym skutecznie przytwierdzisz między innymi parkiet, mozaikę czy kasetony drewniane do różnych typów powierzchni

Kleje tapicerskie – zgodnie z nazwą, umożliwiają łączenie drewna z tkaninami, z czego wynika ich szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim. Są estetyczne (nakłada się je bardzo cienką warstwą) i tworzą najmocniejsze spoiny spośród wymienionych.

Kleje aminowe - należą do kategorii klejów dwuskładnikowych, składających się z utwardzacza i żywic aminowych. Można ich używać nie tylko do klejenia drewna, ale też do łączenia go z filcem, papierem czy papą. Warto dodać, że kleje dwuskładnikowe będą lepszym wyborem w wypadku użytku zewnętrznego, ponieważ znoszą wilgoć znacznie lepiej od preparatów jednoskładnikowych.

Przygotowanie drewna do klejenia przebiega podobnie jak w przypadku jego malowania. Musi być suche, czyste i matowe. Ważne jest również, by kawałki przygotowane do sklejenia ściśle do siebie przylegały. Kleimy wyłącznie drewno surowe, nie pokryte lakierem czy farbą – w przeciwnym razie sklei się nie drewno z drewnem, ale warstwy farby czy lakieru. Klej stolarski nakłada się pędzlem w miejscu, gdzie ma powstać spoina, a wstępne związanie następuje już po kilkunastu minutach. By jednak mówić o trwałym efekcie, najlepiej odczekać 24 godziny. Tak sklejone drewno jest połączone trwale i silnie – ryzyko rozerwania się spoiny w razie zniszczenia konstrukcji jest w zasadzie zerowe.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły