Alior Bank

Artykuł Dodaj artykuł

Kiedy warto wykorzystać przemysłowy druk 3D?

Drukarki 3D stały się prawdziwą rewolucją w wielu branżach. Teraz stworzenie gotowych przedmiotów z projektu komputerowego nie wymaga już przygotowywania form czy skomplikowanej obróbki – można je po prostu wydrukować.

Kiedy warto wykorzystać przemysłowy druk 3D?

Drukarki 3D stały się prawdziwą rewolucją w wielu branżach. Teraz stworzenie gotowych przedmiotów z projektu komputerowego nie wymaga już przygotowywania form czy skomplikowanej obróbki – można je po prostu wydrukować.

Z drukarek 3D korzysta obecnie wiele branż. Są one używane między innymi w przemyśle, budownictwie, motoryzacji, medycynie czy branży rozrywkowej – zastosowanie jest szerokie, ponieważ druk 3D pozwala na przygotowanie dowolnych typów obiektów. Jedną z gałęzi druku 3D jest druk 3D przemysłowy. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest druk 3D przemysłowy?

Przemysłowy druk trójwymiarowy to ogólna nazwa stosowana na technikę druku 3D stosowanego w celach przemysłowych. Stosuje się wtedy przemysłowe drukarki 3D, które cechują się większymi wymiarami, wyższą efektywnością oraz niezawodnością pracy w porównaniu z domowymi drukarkami tego typu.

Technika druku przemysłowego 3D bazuje na różnych technologiach. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • druk 3D FDM / FFF – najbardziej korzystna cenowo forma druku trójwymiarowego, który stosowany jest przede wszystkim do modeli geometrycznych, dużych gabarytów przedmiotów
  • druk 3D SLA – pozwala na uzyskanie bardziej estetycznych przedmiotów, które mają gładkie wykończenie
  • druk 3D MJP – to najdroższa, najbardziej zaawansowana metoda druku 3D, który pozwala na uzyskanie bardzo skomplikowanych elementów geometrycznych, także modeli ruchomych

Jakie zastosowanie ma przemysłowy druk 3D?

Aktualnie druk 3D przemysłowy jest bardzo często wykorzystywany w branżach, w których istotne jest szybkie otrzymanie gotowych elementów – od tych dużych, aż do bardzo małych precyzyjnych, na przykład części zamiennych do różnych urządzeń. Druk 3D wykorzystywany jest między innymi w branży budowlanej oraz wykończeniowej, w przemyśle oraz w produkcji, także znalazł on zastosowanie w medycynie, gdzie stosowany jest do przygotowania protez czy modeli. Także za pomocą druku 3D można tworzyć efektowne przedmioty jak biżuteria czy dodatki do wnętrz. Za pomocą drukarek trójwymiarowych przeprowadza się między innymi szybkie prototypowanie, wykonuje się modele, formy, przygotowuje się też gotowe produkty, na przykład części zamienne, elementy funkcjonalne, dekoracyjne. Podsumowując, druk 3D przemysłowy to metoda, która daje niemalże nieograniczone możliwości w tworzeniu funkcjonalnych elementów o szerokim zastosowaniu. To technika stanowiąca bardzo dobrą alternatywę dla innych metod produkcyjnych, która dzięki swojej szybkości, precyzji oraz wszechstronności znalazła tak rozległe przeznaczenie.