Artykuł Dodaj artykuł

Układanie paneli laminowanych z systemem marki Wolfcraft

Panele laminowane stają się coraz bardziej popularne przede wszystkim ze względu na walory estetyczne i użytkowe. Ich niewątpliwą zaletą jest zwłaszcza system zatrzaskowy ułatwiający montaż oraz oferowana przez producentów ogromna różnorodność typów paneli o różnych stopniach twardości i ścieralności. Ułożenie podłogi z paneli zajmuje stosunkowo niewiele czasu, a bogata oferta rynkowa sprawia, że nawet wymagający użytkownik osiągnie upragniony efekt końcowy.

Panele laminowane stają się coraz bardziej popularne przede wszystkim ze względu na walory estetyczne i użytkowe. Ich niewątpliwą zaletą jest zwłaszcza system zatrzaskowy ułatwiający montaż oraz oferowana przez producentów ogromna różnorodność typów paneli o różnych stopniach twardości i ścieralności. Ułożenie podłogi z paneli zajmuje stosunkowo niewiele czasu, a bogata oferta rynkowa sprawia, że nawet wymagający użytkownik osiągnie upragniony efekt końcowy.

Eleganckie panele wysokiej jakości mogą przetrwać lata, jednak niezbędne jest ich prawidłowe ułożenie. Montaż paneli wydaje się sprawą nieskomplikowaną, jednakże niewprawnemu majsterkowiczowi możne przysporzyć wiele trudności. W ofercie firmy Lange Łukaszuk znajduje się szereg rozwiązań marki Wolfcraft, które pozwolą zdecydowanie przyspieszyć i ułatwić wszelkie prace montażowe. 

Cięcie paneli za pomocą gilotyny marki Wolfcraft

Gilotyna do cięcia paneli
laminowanych LC300 marki
Wolfcraft, fot. Lange Łukaszuk

Gilotyna do cięcia paneli LC300 marki Wolfcraft przeznaczona jest do szybkiego, bezpyłowego cięcia paneli laminowanych bez konieczności użycia dodatkowych urządzeń czy maszyn. Umożliwia ona cięcie prawie wszystkich rodzajów paneli laminowanych, w tym również tych z izolacją akustyczną, o maksymalnej grubości 11 milimetrów i szerokości nawet do 330 mm. Co więcej, gilotyna LC300 marki Wolfcraft jest niezwykle dokładna i funkcjonalna - pozwala wykonywać precyzyjne cięcie pod kątem 90 stopni, a także docinać panele pod dowolnym kątem w zakresie 0-180 stopni. Gilotyna pozwala też na wykonanie zarówno cięć poprzecznych, jak i wzdłużnych. Dzięki temu możemy perfekcyjnie przyciąć i dopasować deski nawet wówczas, gdy ściany i podłoga w naszym domu nie są idealnie równe. Warto zaznaczyć, że ząbkowane ostrze gilotyny dostępnej w ofercie firmy Lange Łukaszuk s.j. pozwala uzyskać po przycięciu gładkie krawędzie materiału od widocznej strony, bez jakichkolwiek drzazg czy nierówności. Dodatkową zaletą gilotyny LC 300 jest jej niewielki wymiar i ciężar uzyskany dzięki wykonaniu z wysokiej jakości aluminium. Co istotne, w przeciwieństwie do tradycyjnej piły, urządzenie nie powoduje powstawania uciążliwego pyłu. Fakt ten może mieć istotne znaczenie, jeśli pracujemy w wykończonym i świeżo pomalowanym pomieszczeniu, które nie powinno ulec zabrudzeniu. Praca gilotyną do cięcia paneli, z uwagi na brak zasilania elektrycznego, jest bardzo cicha, co pozwala wykonywać prace montażowe nawet w godzinach wieczornych, bez obawy o niezadowolenie sąsiadów.

Przymiar do paneli

Przymiar do paneli marki
Wolfcraft, fot. Lange Łukaszuk

Często zdarza się tak, że ściany nie zawsze są równe, jakbyśmy sobie tego życzyli. Ułożenie ostatniego rzędu paneli przy krzywych ścianach stanowi prawdziwe wyzwanie. Firma Wolfcarft proponuje poręczne i innowacyjne rozwiązanie – przymiar do wyznaczania ostatniego rzędu paneli. Jest to rodzaj linijki z prowadnicą i zintegrowanym ołówkiem pozwalający wyznaczyć dokładną linię cięcia poprzez odwzorowywanie kształtu ściany. Przymiar ten może być ustawiony na dowolną szerokość paneli w przedziale do 25 cm. Z kolei płynna regulacja ułatwia ustawienie żądanej szerokości. Należy przy tym pamiętać, iż szerokość ostatniego rzędu paneli nie powinna być mniejsza niż 5 cm. W trakcie montażu powinno się też zachować 10 mm szczelinę dylatacyjną pomiędzy panelami a ścianą.

Precyzja wykonania z kątownikiem i wzornik marki Wolfcraft

Szablon do odwzorowywania
kształtów i przenoszenia ich na
obrabiany materiał,
fot. Lange Łukaszuk

Kolejnym narzędziem ułatwiającym układanie paneli jest kątownik z automatycznym wskazaniem kąta cięcia. Przyrząd ten pozwala dokładnie odwzorować kąt, na przykład w narożniku ściany oraz przenieść go na obrabiany materiał. Kątownik można wykorzystać także w pilarce ukośnej. Wbudowany w kątownik magnes umożliwia łatwe i pewne ustawienie tarczy pilarki ukośnej względem materiału. Ciekawym wyposażeniem narzędzia są również wysuwane ograniczniki boczne, dzięki którym z łatwością odrysujemy pożądany kąt na panelu. Ciekawą propozycją w systemie układania paneli marki Wolfcraft jest również wzornik grzebieniowy do odzwierciedlania kształtów. Z jego pomocą można dokładnie odwzorować kształt np. rury grzewczej i przenieść go na obrabiany materiał celem wykonania precyzyjnego cięcia. Narzędzie to pozwala w prosty sposób rozwiązać uciążliwy problem z dokładnym cięciem pod przedmioty o nietypowych kształtach. Każdy majsterkowicz, który próbował uporać się z takim cięciem na pewno doceni jego zalety.

Zestaw kliny dylatacyjne, łyżka dociągająca, dobijak drewniany

Zestaw do montażu paneli
marki Wolfcraft,
fot. Lange Łukaszuk

W systemie do układania paneli marki Wolfcraft nie mogło zabraknąć narzędzi tradycyjnych, którymi posługuje się przeciętny majsterkowicz. W zestawie do układania paneli znajdują się kliny z tworzywa sztucznego umożliwiające zachowanie dystansu pomiędzy pierwszym rzędem panelu a ścianą oraz zblokowanie pierwszego rzędu. Kolejnym narzędziem jest łyżka dociągająca. Wykonana z grubej i twardej stali pomaga połączyć panele bez wysiłku lub wsunąć je pod futrynę drzwi. Producent pomyślał nawet o takim szczególe, jak trzy filcowe podkładki na spodniej części łyżki dla ochrony paneli przed zarysowaniem. Ostatnim elementem zestawu jest drewniany dobijak z twardego i odpornego na odkształcenia drewna, który ułatwia łączenie paneli. Zestaw ten ze względu na wysoką jakość wykonania i przystępną cenę stanowi niezastąpione narzędzie przy układaniu podług drewnianych i paneli.

Piła ręczna

Ostatnim elementem systemu do układania paneli jest piła ręczna do przycinania futryny drzwi. Dzięki wygiętemu i wyprofilowanemu uchwytowi umożliwia ona wygodne przycinanie futryny i zapewnia bezproblemowe wsunięcie paneli pod futrynę.

Układanie paneli przy pomocy narzędzi systemu marki Wolfcraft pozwala na łatwe osiągnięcie zamierzonego efektu, dostarczając satysfakcji nawet niewprawnemu majsterkowiczowi. Zaproponowane nowatorskie rozwiązania zdecydowanie przyspieszają pracę związane z montażem podłogi i stanowią ciekawą propozycję na rynku narzędzi.

Beata Haligowska, menedżer z firmy Lange Łukaszuk s.j.

Gilotyna do cięcia paneli LC300 marki Wolfcraft, cena brutto 272,05 zł

Przymiar do wyznaczania linii cięcia dla ostatniego rzędu paneli marki Wolfcraft, cena brutto 38,40 zł


Kątownik z automatycznym podzielnikiem kąta marki Wolfcraft, cena brutto 51,62 zł

Wzornik grzebieniowy do odzwierciedlania kształtów marki Wolfcraft, cena brutto 45,52 zł


Profesjonalny dociągacz marki Wolfcraft, cena brutto 63,15 zł

Dobijak drewniany marki Wolfcraft, cena brutto 12,69 zł

Zestaw do montażu paneli marki Wolfcraft, cen brutto 45,52 zł

Producent: Wolfcraft
Dystrybutor: Lange Łukaszuk www.langelukaszuk.pl

Podobne artykuły